Jakie komputery wynająć na zajęcia z osobami starszymi? Jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej w pracy ze słuchaczami uniwersytetu trzeciego wieku?

Jeszcze niedawno komputer stanowił wyłączny atrybut osób młodych i doskonale obeznanych z nowoczesną technologią. Obecnie jednak staje się również podstawowym narzędziem także i dla seniorów. W zmianie tej szczególnie pomocne okazują się wszelkiego typu szkolenia i zajęcia dla osób starszych, które w ten właśnie sposób poznają tajniki świata wirtualnego. Czy jednak każdy komputer równie dobrze spełni oczekiwania seniora? Jakie modele szczególnie chętnie wybierane są przez osoby w wieku 55+?

Na czym polega specyfika pracy z seniorami?

Jeśli przygotowujesz się do zorganizowania szkolenie komputerowego dla seniorów lub całego cyklu takich zajęć prowadzonych np. w ramach słynnych już uniwersytetów trzeciego wieku, musisz wziąć pod uwagę ogólną specyfikę pracy z osobami starszymi i jednocześnie odrzucić wszelkie mity wskazujące na ludzi w wieku 55+ jako na osoby mniej sprawne intelektualnie czy też czujące strach przed nową technologią.Wielokrotnie już prowadzący wszelkie szkolenia, wykłady czy warsztaty komputerowe przekonali się o tym, że umysł seniora potrafi być równie bystry, jak umysł młodzieńca, a przy tym dysponuje ogromnymi zasobami wiedzy i doświadczenia zdobytymi przez lata ciężkiej pracy. Na co więc będziesz musiał zwrócić uwagę prowadząc szkolenie komputerowe dla seniorów?

  1. Przełamanie w kontakcie z nieznanym – nie wszyscy ludzie w wielu 55+ mają własne dzieci czy wnuki, którym udało się dostatecznie oswoić swoich rodziców czy dziadków z komputerami. Jeśli na Twoich zajęciach pojawią się osoby, które nigdy wcześnie nie obsługiwały żadnego sprzętu komputerowego, musisz dać im czas na zaprzyjaźnienie się z tą technologią.
  • Ograniczona intensywność zajęć – szczególnie warto o tym pamiętać w przypadku słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieki, którzy z reguł rekrutują się spośród emerytów i rencistów, nierzadko mających już określone problemy zdrowotne. Jeśli chcesz, aby Wasze wspólne zajęcia przynosiły efekty, musisz pamiętać o nieobciążaniu swoich podopiecznych ponad miarę.

Jakie znaczenie mają komputery w życiu osób starszych?

Ogromne! A na pewno z każdym rokiem coraz większe. Dlaczego? Ponieważ cały świat w rosnącym stopniu opiera się na technologii komputerowej praktycznie w każdym swoim aspekcie. Komputery już teraz stanowią podstawę pracy wszystkich instytucji, z którymi seniorzy stykają się szczególnie często, jak np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, służba zdrowia (m. in. poprzez wprowadzone właśnie e-recepty) itd. Dodatkowo komputery stały się głównym sposobem komunikacji międzyludzkiej (również w rodzinie) i potrafią w sposób znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie (choćby poprzez e-sklepy czy e-urzędy). Komputery dla seniorów przestały więc być „fanaberią”, a stały się wręcz koniecznością.

Jak dobrać sprzęt komputerowy na zajęcia z seniorami?

Odpowiedź najprostsza to: rozsądnie! Na czym ten rozsądek miałby polegać?

  1. Wybieraj klasyczne modele komputerów – wspominana wyżej specyfika pracy z osobami starszymi (zwłaszcza z tymi, które nie miały wcześniej okazji oswoić się dostatecznie ze sprzętem komputerowym) nakazuje, aby na zajęcia z nimi wybierać komputery o jak najbardziej klasycznym układzie, bez jakichkolwiek udziwnień, zupełnie zbędnych dodatków czy jedynie wizualnych atrakcji (w rodzaju np. podświetlanej klawiatury czy nietypowej obudowy). Komputer dla seniora powinien wyglądać jak najbardziej neutralnie, wręcz skromnie, ponieważ w ten sposób nie będzie budził niepotrzebnej obawy czy wręcz przytłaczał swoim pozornym (czasem również rzeczywistym) skomplikowaniem.
  • Unikaj komputerów (zwłaszcza laptopów) nazbyt zminiaturyzowanych – miniaturyzacja technologii to proces postępujący i trudny do uniknięcia, nie znaczy to jednak, że dla każdego korzystny. W pracy z seniorami znacznie lepiej – przynajmniej na początku – postawić na sprzęt komputerowy o większych gabarytach, które są dla nich nie tylko bardziej przyjazne, ale i zdecydowanie bardziej naturalne. Problem ten dotyczy zwłaszcza laptopów, które powinny mieć ekrany o przekątnej co najmniej 14” i dobrze opisaną, dużą klawiaturę.

Gdzie znaleźć komputery odpowiednie dla osób w wieku 55+?

I tu odpowiedź jest niezwykle prosta: u nas! Wejdź na stronę Simsrental.pl, tam w zakładce „Usługi” wybierz, czy interesują Cię komputery stacjonarne, czy też może laptopy, wejdź w wybrane i przejrzyj dostępną tam ofertę. Proponowany przez nas wynajem komputerów jest rozwiązaniem nie tylko prostszym, ale też dużo tańszym – szczególnie chętnie stosowanym przez organizatorów wszelkich szkoleń, egzaminów czy warsztatów.

Nie musisz martwić się też o dopasowanie wypożyczanego sprzętu do swoich potrzeb. Jeśli przytoczone wyżej wskazówki doboru komputerów dla seniorów okażą się dla Ciebie niewystarczające, skontaktuj się z nami i opisz dokładnie swoje oczekiwania. Nasi doradcy chętnie pomogą Ci wybrać sprzęt komputerowy najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

Comments are closed.